Data publikacji: 2024-04-22

Ilość wyświetleń: 119

Dzień Ziemi 2024


Odsłuchaj

Powrót

Dziś obchodzimy Dzień Ziemi. W 2024 roku święto to przypada dokładnie 22 kwietnia, a więc w poniedziałek.

W latach siedemdziesiątych XX wieku ustanowiono dwa święta o tej samej nazwie, Dzień Ziemi. Ten, który obchodzimy 22 kwietnia, wywodzi się z ruchów proekologicznych w Stanach Zjednoczonych i został zapoczątkowany przez amerykańskiego senatora, Gaylorda Nelsona. W USA jest on celebrowany przede wszystkim właśnie 22 kwietnia. Obchody w kwietniu zyskiwały na popularności, co sprawiło, że coraz więcej organizacji na całym świecie przejęło tę datę jako dzień obchodów. W Polsce jest on również nazywany Światowym Dniem Ziemi.

Temat przewodni Dnia Ziemi 2024 to "Planeta kontra Plastik"

Plastik to jedno z największych zagrożeń dla środowiska w XXI wieku. Corocznie na całym świecie produkuje się ponad 450 milionów ton plastiku, podczas gdy w 1950 roku było to zaledwie mniej niż 2 miliony ton. Tylko 9% plastiku na świecie poddaje się recyklingowi. Pozostała część trafia na wysypiska śmieci (49%), jest spalana do odzysku energii (19%) lub źle zagospodarowana (22%), co często kończy się w morzach, oceanach lub w środowisku naturalnym.

Zanieczyszczenie plastikiem negatywnie wpływa na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt. Plastikowe odpady zanieczyszczają plaże, rzeki i oceany, szkodząc ekosystemom wodnym. Mikroplastik, czyli małe cząsteczki plastiku, przedostaje się do łańcucha pokarmowego, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt. Aby rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem, konieczne jest ograniczenie produkcji plastiku, zwiększenie recyklingu i poprawa zarządzania odpadami. Każdy z nas może przyczynić się do rozwiązania tego problemu, wybierając produkty z recyklingu, unikając jednorazowych opakowań i segregując odpady.

Dzień Ziemi każdego roku skupia się na innym temacie przewodnim. Oto kilka haseł z poprzednich lat:

  • "Planeta kontra Plastik" - temat przewodni w 2024 roku
  • "Inwestuj w Naszą Planetę" (2022 i 2023)
  • "Przywróć naszą Ziemię" (2021)
  • "Działaj na rzecz klimatu" (2020)
  • "Chronić nasze gatunki" (2019)
  • "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem" (2018)
  • "W kierunku natury" (2017)
  • "Zmieniaj nawyki - nie klimat" (2014)

W Polsce, podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi, odbywają się liczne konferencje i festyny ekologiczne, w trakcie których zbierane są odpady opakowaniowe, elektrośmieci i baterie. Organizowane są także szeroko zakrojone działania edukacyjne, w które zaangażowanych jest setki tysięcy nauczycieli, studentów i partnerów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenia liderów ochrony środowiska.

W Gminie Klucze również podejmowane są działania i inicjatywy proekologiczne. Największą z nich jest Eko-Akcja, która w tym roku wyjątkowo została przedłużona do 27 kwietnia br. (pierwotnie miała trwać 19-20 kwietnia) z uwagi na niezbyt sprzyjającą aurę. Nie wszyscy jednak wystraszyli się pogody. Mnóstwo osób ruszyło w teren z workami na śmieci, które niestety zapełniały się w mgnieniu oka, co nie budzi optymizmu. Wkrótce przedstawimy podsumowanie całej Eko-Akcji. Póki co zachęcamy do obejrzenia kilku fotorelacji z wydarzenia:

Tymczasem pamiętajmy: ziemia to arcydzieło stworzenia - dom dla wszystkich istot żywych. Jest to niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie. Ofiaruje nam - ludziom wszystkie swoje zasoby, w tym: wodę, powietrze, światło słoneczne, rośliny, zwierzęta, oceany czy góry i wiele więcej. Niestety, ludzie konsekwentnie niszczą Ziemię i jej środowisko. Dlatego tak istotne jest, abyśmy zrozumieli tę sytuację i podjęli działania w celu jej zmiany.